Vianočný stromček

source: pinterest.com
SK: Bez čoho Vianoce niesú Vianoce? Okrem blízych ľudí to u nás je Vianočný stromček. Preto asi bol aj ako prvý na zozname toho, čo treba na Vianoce. Každoročne sa vedú debaty o tom či umelý alebo živý stromček. Myslím že už je načase s týmito nezmyselnými rečami prestať. Dnes už sa podľa mňa na stromček dá pozerať celkom inak ako za čias saloniek a leskleho staniolu. Takže zabudnime tieto Vianoce prosím na otázku : živý, umelý? a poďme myslieť inak :)

Obrovským zdrojom fantázie je internet (teda nie internet ako taký, ale ľudia na ňom). Veď jeden človek nikdy nevymyslí toľko čo celá kopa. Takže sa nikto nehambite prezerať nápady iných (aj tak to nakoniec u každho bude vyzerať inak). Ja som vybrala pár stromov, ktore zaujali mňa.
Ak by niekto predsa len chcel mať klasický živý strom (tej vôni sa nedá odolať), tak potom odporúčam popustiť uzdu fantázii aspoň pri výzdobe. Ako napríklad na prvom obrázku. Ten strom je neskutočne pozitívny a má v sebe niečo viac :)
Ako (čerstvú) knihovníčku ma samozrejme zaujal stromček z kníh. Už podobný máme aj u nás v knižnici. Je to super nápad ako mať zujímavý stromček a pritom nemusieť rezať žive ani podporovať výrobu umelýn. A niečo podobne su aj ďalšie dva stromčeky. Akurát pri niečom takomto odporúčam skôr stare noviny ako stránky zo svojej obľúbenej knihy :D

Uprimne najskôr som bola zástancom umelých stromčekov. Teda pokým som nezistila, že plasty sú peklo a je to asi ešte horšie ako keď sa každoročne vyrúbe kopec stromčekov, ktore nakoniec skončia v kontajneroch. Ideálna varianta, ak túžite po vôni lesa, je stromček v kochlíku. Ten (pokiaľ sa o neho budete dobre starať) Vám vydrží aj niekoľko rokov a potom (ak už bude príliš veľký) ho môžete napríklad vysadiť na záhrade alebo pred barákom. 
A čo tak si stromček urobiť z niečoho čo už doma máte? Napríklad zo starej poličky (alebo čohokoľvek dreveneho) alebo stareho rebríka. Vyzerá to neskutočne dobre a pritom je to vlastne praktická vec, ktorú po Vianociach netreba nikde schovávať. Stačí zložiť ozdoby.

No a na koniec som si nechala môjho favorita. Je to drevo (presnejšie drevene halúzky), síce nie žive, ale surove, čiste prírodne línie. Toto ma totálne uchvacuje a rozhodne moje srdce túži práve po takomto stromčeku. Rozum mi hovorí, že z hľadiska trvanlivosti je to vynikajúca voľba a duša sa teší z nádhernej čistoty, jednoduchosti a prítom živelnej prírodnosti zároveň. A samozrejme ak sa k tmu pridajú čiste biele alebo prírodne ozdoby je to dokonalosť. Ale k ozdobám v druhom článku :)

PS: Nepíše mi na klávesnici dlhe e, tkaže sa ospravedlňujem za chýbajúce dĺžne :)

source: pinterest.com 
source: pinterest.com
source: pinterest.com
EN: Christmas isn´t Christmas without tree. Everyone asks: live tree or plastik? Pleas stop this asking! This year let´s thing differently. I check net and I find some inspiration for you. I chose a few trees that I like.
If you have to live tree (this smell is amazing) you´ll be creative in decorating like on first photo.
Like (fresh) librarian I was impressed from the book tree. Something similar is on another two photos, but pleas don´t use pages from your fav book, but some old newspaper :D
Perfect variant for eco christmas with live tree is tree in a pot. If you care about, it withstand several years. And when it be too big, you can plant it on the garden.
Or you can made your Christmas tree from something you already have, like wooden shelf (or anithing else), or old wooden ladder. It´s so practical. after Christmas just put down decorations.
Finally my favorit. It´s wood (specifically wooden twigs). I love this clear natural lines. My brain tells me, it´s good choice for durability. And my soul is happy from this clear natural simplicity. And with whit or natural decorations it looks brilliant. But about decorations in another article.

source: pinterest.com
source: pinterest.com

2 komentáre:

  1. DYI stromečky jsou fajn, psal jsem o nic před rokem. Ale já jsem v tomto stará škola a doma musím mít živý..respektive řezaný. Prostě chci, aby to vonělo doma po jehličí, abych sem tam vzal smeták a zametl pod ním..
    Měli jsme už párkrát i stromek v květináči, ale i když jsme se o něj příkladně starali, nevydržel víc jak do léta =(

    Michael
    Vyhraj Nikon D5500

    OdpovedaťOdstrániť