Bad Day


Sometimes days are better and sometimes worse. So it just goes! If my mood dropping to the minimum, I don´t care about fashion or makeup. I just throw at me as comfortable, as at least showy things and going out in the sun (if any lights).

Niekedy sú dni lepšie a niekedy horšie. Tak to skrátka chodí! Ak moja nálada klesá na minimum, neriešim ani módu, ani maľovanie. Skrátka si na seba hodím, čo najpohodlnejšie, čo najnenápadnejšie veci a idem von na slniečko (ak nejaké svieti).Some advice how to survive a bad day:
1. SUN - sun will certainly not spoil the mood, quite the contrary. Gives you energy and strength to handle anything.
2. NATURE - fresh air, green everywhere, peace and quiet. In such an atmosphere one gets easier to realize that nothing is really as bad as it seems.
3. MUSIC - Music heals, everyone knows that. Just be careful, what you listen to, because sometimes the music can confirm the condition that you have. The best music is the birds singing and the noise of trees. They will never introduce the wrong way.
4. COMFORT - Put on you favorite shirt or sweater, or get tangled in a blanket of fluffy. It's up to you, but remain in the comfort will make you feel like someone cared about you. Even if it just you alone :)
5. FOOD - good food or drinking. What you love. Chocolate, the favorite tea, anything as makes you good. Have no qualms Give yourself what your heart craves. Once this hurt anyone!

Pár rád ako prežiť zlý deň:
1. SLNIEČKO - slnko ti určite náladu nepokazí, práve naopak. Dá ti energiu a silu zvládnuť hocičo.
2. PRÍRODA - čerstvý vzduch, zelená všade naokolo, ticho a pokoj. V takejto atmosfére si človek ľahšie uvedomí, že nič nieje až tak zlé ako sa zdá.
3. HUDBA - hudba lieči, to vedia všetci. Len pozor na to čo si pustíte, lebo občas vás hudba môže utvrdiť v stave, ktorý zrovna máte. Najlepšia hudba je spev vtákov a šum stromov. Oni vás nikdy nezavedú na zlú cestu.
4. POHODLIE - Obleč si obľúbené tričko či sveter, alebo sa zamotaj do mäkučkej deky. Je to a tebe, ale zostať v pohodlí, ti dá pocit akoby sa niekto o teba staral. Aj keď to budeš len ty sama :)
5. JEDLO - dobré jedlo alebo pitie. To čo máš rad/a. Čokoláda, obľúbený čaj, hocičo čo ti urobí dobre. Nemaj výčitky, dopraj si po čom ti srdce prahne. Jeden raz to nikomu neublíži!
hoodie. Levi´s / jeans, tee: ???

Photo by Viktor,
styling by me:

8 komentárov:

 1. dont be sad!!! dont worry be happy!!
  great photos! :)
  www.sisterrforever.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Be happy! And what I really need to say, great photo quality and amazing hair you have! Its a blessing.
  ♡ Dear, I would be so glad to see you as a visitor up on hug-you.com ♡

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Be happy...loved the pics :)

  Check out my new post Here!!!

  OdpovedaťOdstrániť
 4. dokonaly članok,, ja si musim vždy pustiť nejaku tu veselu hudbu a potom je hned den krajší a ešte si do toho aj zatancujem a všetko zle je preč... a to pohodlie - pohodlne sa obliesť to ja vždy sa musim vo všetkom citiť dobre inak som to neni ja...

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Love your look and great thoughts! xx

  www.shineonsilver.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť
 6. I know what you're talking about, shit happens :) Hope you have a better one tomorrow!

  http://bellapummarola.blogspot.it/

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Hello there :-)!
  Really cool blog, I love your pictures and therefore I followed you on GFC :)

  Amazinglaugh.blogspot.dk
  Feel free for visiting me and following me<3

  Hugs from Sué

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Hey!
  Gorgeous hair and hair colour!! :)
  Just stumbled across your blog! Followed you as well!! Love the stuff you post here! Please do stop by my fashion blog & follow it too! :)
  -Love, Madhumita

  OdpovedaťOdstrániť