Urban Market 2014 (Winter Edition)


Before Christmas I with Victor and Charlie was seen in the ,,Old Market,, on Urban Market. Addition to a large cold while waiting in a large row at the entrance, there were countless beautiful thingies. Joy to behold!
Look into my wallet has not been so joyous, so I not much take home :( One thing, thanks to my dear, now sits nicely on a shelf at home. The funny thing is that it is exactly the same brooch that I search for in Spring Urban Market (who is curious to check out this article). Certainly it soon you´ll see also in some outfit post. Sorry, that is just a few photos, but when watching all this we forgot to take pictures :D
More about the Winter Urban Markete to read example, to their fb page HERE (there are also video).

SK: Ešte pred Vianocami som s Viktorom a Charliem bola pozrieť v Starej Tržnici na Urban Markete. Okrem veľkej zimi pri čakaní vo veľkej rade pri vtupe tam bolo nespočetné množstvo krásnych vecičiek. Radosť pozerať! Pohľad do mojej peňaženky už ale taký radostný nebol, takže  som si toho moc domov neodniesla :(  Jedna vec, ale vďaka môjmu drahému teraz pekne tróni doma na poličke. Sranda je, že je to presne tá istá brož, ktorú som si vyhliadla ešte na jarnom Urban Markete (kto je zvedavý mrknite sa do tohto článku). Určite ju čoskoro uvidíte aj v niektorom outfit  poste. Sorry, že fotiek jelen pár, ale pri všetkom tom ozeraní sme pozabudli fotiť :D
Viac o Zimnom Urban Markete sadozviete napríklad aj na ich fb stránke TU (je tam aj video).

the piggie one :)

so cute
Charlie
Photo by Viktor.

14 komentárov:

 1. To znám moc dobře, taky často necháme hlavu "v oblacích" a zapomeneme fotit =D, prostě člověk to raději hltá vlastníma očima a zapomene na hledáček foťáku.

  Michael
  www.ontheleaf.net

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Great post! amazing photos :)
  Have a nice day!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Great post and wonderful pictures. Thank you so much for dropping by my place and leaving such a nice comment. Following back on GFC #155 Please keep in touch.
  xox
  Lenya
  FashionDreams&Lifestyle

  OdpovedaťOdstrániť
 4. How fun! Looks like a lot of wonderful stuff.

  Shannon
  Clothes & Quotes

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Wow, this had to be amazing event!

  Have a great day, dear,
  http://crafty-zone.blogspot.com/

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Amazing photos! So cool market!
  xxx
  S
  http://s-fashion-avenue.blogspot.it

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Amazing Photos !
  Greetings Fee
  http://snowflake-sprite.blogspot.de/

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Great photos
  i followed you now

  Www.miharujulie.com

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Beautiful things. ;-)
  Lovely greets Ness

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Always find interesting things at shows, I also like to visit! Btw do you like we follow each other? Visit my blog and let me know :)

  www.urbanikamoda.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť